Otevřený dopis zastupitelům statutárního města Pardubice / Mlýny městu

Vážení zastupitelé,

coby zúčastnění pozorovatelé dění okolo nedávno uzavřených Winternitzových mlýnů bychom rádi vyjádřili naši podporu iniciativě Mlýny městu. Sympatizujeme s vizí vytvoření otevřeného prostoru, jenž by svou formou a náplní představoval živý organismus produkující kulturní, zájmové i komerční aktivity – Kulturfabrik.

Rubriky: Inspirace, Koncepce, Kritiky | Napsat komentář

Pardubice čeká velká (cyklo)dopravní událost

Národní konference cyklistické dopravy se pořádá v České republice každé dva roky. Poslední ročník patřil Uherskému Hradišti, kde také vznikla Uherskohradišťská charta sdružující města, která mají chuť a vůli cyklodopravu podporovat.

Pardubice jsou jedním z nich; navíc zde máme velkou tradici ježdění na kole, cyklokoordinátora na magistrátu a dopravní fakultu, a tak se letos uskuteční tato cyklistická akce v našem městě. Zdaleka však nepůjde jenom o kola.

Rubriky: Události | Napsat komentář

Sex, milk & Polo potřetí!

Bikepolo, možná pro mnohé nezvyklý „sport“, se zase po roce v podobě mezinárodního turnaje vrací do Pardubic. A to již tento víkend: 14. až 15. září se uskuteční třetí ročník největšího turnaje kol, pálek a míčků v České republice, a to pod názvem Sex, milk & Polo 3some.

Rubriky: Události | Napsat komentář

Máte koule na sdílení auta? Carsharing by se mohl dostat do Pardubic

Carsharing je moderní, potřebný a za nějaký čas možná dokonce až nezbytný. Rozmáhá se po Evropě, funguje v různých formách. Mezi přáteli, z iniciativy neziskovek, z popudu měst. V České republice je to celkem bída, ale jedna společnost z Brna se už nějaký čas snaží pro sdílení aut vytvářet dobré podmínky a dokonce jí to vychází.

Rubriky: Inspirace | 2 komentáře

O městských obvodech IV: osobní názor

Na závěr svého seriálu jsem si nechal svůj vlastní názor. Mimo jiné proto, že jsem si ho v průběhu dotvářel.

Ve středu 5. června 2013 proběhla na pardubické radnici panelová diskuze s představiteli všech zastupitelských klubů. Debata byla místy dosti vyhrocená, zejména ze strany některých účastníků v publiku.

Rubriky: Inspirace, Kritiky, Události | Napsat komentář

O městských obvodech III: referendum se blíží

Již příští čtvrtek budeme my, občané Pardubic, rozhodovat o tom, zda souhlasíme s členěním našeho statutárního města na městské obvody.

Referendum se koná ve čtvrtek 13. června a hlasovací místnosti, které jsou totožné s tradičními volebními místnostmi, budou otevřeny od 10 do 22 hodin.

Pečlivě nachystaná otázka, o které budou občané hlasovat, zní:

„Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubic na městské obvody?“

Rubriky: Inspirace, Kritiky | Napsat komentář

Připravujeme cyklodílnu

Už drahně dlouhou dobu v nás zrála myšlenka, jak nápaditě uchopit ideu svépomocné cyklodílny, které v lehce pozměněných variantách už dlouho fungují v zahraničí a osvícenějších městech a vískách naší republiky, a zůstat přitom, jako ostatně vždy, prudce osobití.

Jak už to tak ale bývá, koncept nebezpečně originální cyklodílny, kde si kromě kola opravíte i nehty nebo rozbité boty, byl raději opuštěn. Nikoliv pro svoji náročnost, ale z důvodů předpokládané extrémní popularity takového zařízení, která by pouze potvrdila naši pozici na vrcholu oblíbenosti mezi všemi pardubickými neziskovkami. A my prostě chceme dát šanci i jiným. Mimo to neupravené nehty na rukou a žralok na botách jsou podle nás jediná možnost, jak zůstat cool i pro rok 2013.

Rubriky: Inspirace | Napsat komentář

Workshop OHA: Náhrdelník Chrudimky

Odbor hlavního architekta se odvážně pustil do aktivnější komunikace s veřejností. Alespoň u projektu Náhrdelník Chrudimky.

Přestože pozvánka „lákala“ na pouhou prezentaci projektu a diskuzi, zástupci OHA se (údajně na poslední chvíli) rozhodli pro otevřenější formát. 10. dubna 2013 v D29 bylo po krátkém úvodu (klidně mohl být ještě kratší) 30 přítomných náhodně rozděleno ke třem stolům, kde dostali možnost vyjádřit své názory na řešené území.

Rubriky: Inspirace, Události | Napsat komentář

Pardubáky-zaměstnance čeká našlápnutý měsíc

Jezdíte na kole jenom v přírodě? Točíte kilometry, abyste byli fit? Vadí vám dopravní zácpy? Nebo kolo používáte i na nákup a do práce už teď? Spojte to se soutěžením a přihlašte se do měsíční kampaně, která odstartuje 1. května 2013.

Soutěž Do práce na kole se v Pardubicích uskuteční už potřetí. Pravidla jsou jednoduchá, stačí se spolu s jedním až čtyřmi dalšími kolegy zaregistrovat na webu dopracenakole.pardubice.eu, a vytvořit tak tým. Ten potom musí najezdit alespoň 2/3 cest do práce na bicyklech, přičemž údaje si zapisuje každý člen do soutěžního formuláře. O ceny se bude na závěr losovat.

Rubriky: Inspirace, Události | Napsat komentář

O městských obvodech II

Před více než měsícem jsem zde v reakci na dění ve městě zahájil seriál na téma městských obvodů. Ve druhém díle doplním jednu závažnou drobnost, pozastavím se nad stavem komunikace mezi občany a samosprávou a shrnu aktuální situaci příprav na referendum.

V úvodním článku jsem se zabýval funkcí samosprávy, respektive státní správy a zejména nástroji výkonu samosprávy statutárních měst včetně přehledu toho, jak tyto nástroje využívají jednotlivá statutární města v České republice. V tomto přehledu jsem porovnával na jedné straně modely využívající městské obvody či části, které mají vlastní zastupitelstvo, radu, starost(k)u a úřad, na straně druhé modely využívající osadní výbory nebo komise, které jsou poradními orgány centrálních orgánů (zastupitelstva, resp. rady).

Rubriky: Inspirace, Kritiky | Napsat komentář