TZ: My jsme zadání územního plánu četli – a pochopili

Členky a členové občanského sdružení Město na kole se důrazně ohrazují vůči výrokům zastupitele Petra Klimpla (ODS), že návrh zadání nového územního plánu nikdo nečetl, že byl napsán složitým jazykem či že je příliš obecný.

„My jsme zadání četli, pochopili a připomínkovali,“ říká člen výkonné rady sdružení a jeden ze signatářů připomínek Jan Jirásek.

Rubriky: Koncepce, Kritiky | Napsat komentář

Otevřený dopis zastupitelům statutárního města Pardubice / Mlýny městu

Vážení zastupitelé,

coby zúčastnění pozorovatelé dění okolo nedávno uzavřených Winternitzových mlýnů bychom rádi vyjádřili naši podporu iniciativě Mlýny městu. Sympatizujeme s vizí vytvoření otevřeného prostoru, jenž by svou formou a náplní představoval živý organismus produkující kulturní, zájmové i komerční aktivity – Kulturfabrik.

Rubriky: Inspirace, Koncepce, Kritiky | Napsat komentář

Pardubice čeká velká (cyklo)dopravní událost

Národní konference cyklistické dopravy se pořádá v České republice každé dva roky. Poslední ročník patřil Uherskému Hradišti, kde také vznikla Uherskohradišťská charta sdružující města, která mají chuť a vůli cyklodopravu podporovat.

Pardubice jsou jedním z nich; navíc zde máme velkou tradici ježdění na kole, cyklokoordinátora na magistrátu a dopravní fakultu, a tak se letos uskuteční tato cyklistická akce v našem městě. Zdaleka však nepůjde jenom o kola.

Rubriky: Události | Napsat komentář

Sex, milk & Polo potřetí!

Bikepolo, možná pro mnohé nezvyklý „sport“, se zase po roce v podobě mezinárodního turnaje vrací do Pardubic. A to již tento víkend: 14. až 15. září se uskuteční třetí ročník největšího turnaje kol, pálek a míčků v České republice, a to pod názvem Sex, milk & Polo 3some.

Rubriky: Události | Napsat komentář

Máte koule na sdílení auta? Carsharing by se mohl dostat do Pardubic

Carsharing je moderní, potřebný a za nějaký čas možná dokonce až nezbytný. Rozmáhá se po Evropě, funguje v různých formách. Mezi přáteli, z iniciativy neziskovek, z popudu měst. V České republice je to celkem bída, ale jedna společnost z Brna se už nějaký čas snaží pro sdílení aut vytvářet dobré podmínky a dokonce jí to vychází.

Rubriky: Inspirace | 2 komentáře

O městských obvodech IV: osobní názor

Na závěr svého seriálu jsem si nechal svůj vlastní názor. Mimo jiné proto, že jsem si ho v průběhu dotvářel.

Ve středu 5. června 2013 proběhla na pardubické radnici panelová diskuze s představiteli všech zastupitelských klubů. Debata byla místy dosti vyhrocená, zejména ze strany některých účastníků v publiku.

Rubriky: Inspirace, Kritiky, Události | Napsat komentář

O městských obvodech III: referendum se blíží

Již příští čtvrtek budeme my, občané Pardubic, rozhodovat o tom, zda souhlasíme s členěním našeho statutárního města na městské obvody.

Referendum se koná ve čtvrtek 13. června a hlasovací místnosti, které jsou totožné s tradičními volebními místnostmi, budou otevřeny od 10 do 22 hodin.

Pečlivě nachystaná otázka, o které budou občané hlasovat, zní:

„Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubic na městské obvody?“

Rubriky: Inspirace, Kritiky | Napsat komentář

Připravujeme cyklodílnu

Už drahně dlouhou dobu v nás zrála myšlenka, jak nápaditě uchopit ideu svépomocné cyklodílny, které v lehce pozměněných variantách už dlouho fungují v zahraničí a osvícenějších městech a vískách naší republiky, a zůstat přitom, jako ostatně vždy, prudce osobití.

Jak už to tak ale bývá, koncept nebezpečně originální cyklodílny, kde si kromě kola opravíte i nehty nebo rozbité boty, byl raději opuštěn. Nikoliv pro svoji náročnost, ale z důvodů předpokládané extrémní popularity takového zařízení, která by pouze potvrdila naši pozici na vrcholu oblíbenosti mezi všemi pardubickými neziskovkami. A my prostě chceme dát šanci i jiným. Mimo to neupravené nehty na rukou a žralok na botách jsou podle nás jediná možnost, jak zůstat cool i pro rok 2013.

Rubriky: Inspirace | 1 komentář

Workshop OHA: Náhrdelník Chrudimky

Odbor hlavního architekta se odvážně pustil do aktivnější komunikace s veřejností. Alespoň u projektu Náhrdelník Chrudimky.

Přestože pozvánka „lákala“ na pouhou prezentaci projektu a diskuzi, zástupci OHA se (údajně na poslední chvíli) rozhodli pro otevřenější formát. 10. dubna 2013 v D29 bylo po krátkém úvodu (klidně mohl být ještě kratší) 30 přítomných náhodně rozděleno ke třem stolům, kde dostali možnost vyjádřit své názory na řešené území.

Rubriky: Inspirace, Události | Napsat komentář

Pardubáky-zaměstnance čeká našlápnutý měsíc

Jezdíte na kole jenom v přírodě? Točíte kilometry, abyste byli fit? Vadí vám dopravní zácpy? Nebo kolo používáte i na nákup a do práce už teď? Spojte to se soutěžením a přihlašte se do měsíční kampaně, která odstartuje 1. května 2013.

Soutěž Do práce na kole se v Pardubicích uskuteční už potřetí. Pravidla jsou jednoduchá, stačí se spolu s jedním až čtyřmi dalšími kolegy zaregistrovat na webu dopracenakole.pardubice.eu, a vytvořit tak tým. Ten potom musí najezdit alespoň 2/3 cest do práce na bicyklech, přičemž údaje si zapisuje každý člen do soutěžního formuláře. O ceny se bude na závěr losovat.

Rubriky: Inspirace, Události | Napsat komentář