Už drahně dlouhou dobu v nás zrála myšlenka, jak nápaditě uchopit ideu svépomocné cyklodílny, které v lehce pozměněných variantách už dlouho fungují v zahraničí a osvícenějších městech a vískách naší republiky, a zůstat přitom, jako ostatně vždy, prudce osobití.
Jak už to tak ale bývá, koncept nebezpečně originální cyklodílny, kde si kromě kola opravíte i nehty nebo rozbité boty, byl raději opuštěn. Nikoliv pro svoji náročnost, ale z důvodů předpokládané extrémní popularity takového zařízení, která by pouze potvrdila naši pozici na vrcholu oblíbenosti mezi všemi pardubickými neziskovkami. A my prostě chceme dát šanci i jiným. Mimo to neupravené nehty na rukou a žralok na botách jsou podle nás jediná možnost, jak zůstat cool i pro rok 2013.
K nalezení nejvhodnější lokality pro naši cyklodílnu jsme nejprve použili důkladnou síťovou analýzu dostupnosti, abychom mohli přesně lokalizovat optimální umístění naší cyklodílny. Tyto výsledky jsme pečlivě prozkoumali a po zvážení našich finančních možností zahodili do koše a domluvili přijatelný nájem za garáž v Husovce u rodiny Jirsovic. V tuto chvíli nám tedy (dle nájemní smlouvy) říká holčičko a chlapečku jedna standardní garáž a jako bonus i slepá chodba, tvarem i velikostí připomínající trpasličí katakomby.
Jelikož ale ještě před námi zmíněnou garáž zveleboval neznámý šikula, jenž se dle všeho vyžívá v natírání stěn frekvencí nátěr na každý sudý měsíc (plus úplňky) a tyto malby pro ochranu před znečištěním rád kryje plesnivými koberci, bylo potřeba garáž přeci jen vygruntovat. Jeden celý víkend proto padl na boj s památečními koberci a omítkou, jejíž množství při odstraňování stačilo zanést plíce téměř deseti lidí, jednoho psa, desítek kolemjdoucích a přitom jí ještě spousta zbyla. Po této první fázi jsme ještě stěny a strop natřeli všemi oblíbenou penetrací a šli radši pryč.
Další fáze, která proběhla po čtrnácti dnech, se vyznačovala rapidním úbytkem pracovních sil a omezila se pouze na nové vymalování stropu. Fresky objevené na stěnách v různých hloubkách během předchozí fáze jsme po pečlivém uvážení nechali být, a cyklodílna tak může zároveň sloužit i jako čtvrtá nejlepší pardubická galerie moderního umění.
Vybavení do dílny se pomalu schází u našeho zásobovacího náčelníka (budiž mu tímto vzdán hold), a tak nezbývá než doufat, že v nejbližších týdnech bude cyklodílna Města na kole alespoň zkušebně otevřena veřejnosti, jež už jistě několik let netrpělivě přešlapuje přede dveřmi. Čekejte možnost opravit a vymazlit si svoje kolo, uvědomělé čtivo v naší knihovničce, kávu i drobné občerstvení a pohrdlivý úšklebek na otázku A tohle na tom kole vážně musí být?
A na závěr rada autora: Atakuje-li vaše tělesná výška hranici 175 cm a vyšší, dávejte si při příchodu a odchodu sakra pozor, lebka totiž v přímé konfrontaci s plastem a kovem skutečně vyhrát nemůže.
Tleskám, pěkný kus práce.
Já jsem tedy městskému ježdění nikdy moc na chuť nepřišel (horské je horské, tohle mám vštípené od svých desíti let, kdy se nad koly s hladkými pneumatikami všichni ošklebovali), ale stejně přeju hodně štěstí a zdaru