Máte koule na sdílení auta? Carsharing by se mohl dostat do Pardubic

Carsharing je moderní, potřebný a za nějaký čas možná dokonce až nezbytný. Rozmáhá se po Evropě, funguje v různých formách. Mezi přáteli, z iniciativy neziskovek, z popudu měst. V České republice je to celkem bída, ale jedna společnost z Brna se už nějaký čas snaží pro sdílení aut vytvářet dobré podmínky a dokonce jí to vychází.

Carsharing není pro každého. Nepopasuje se s ním každodenní řidič, člověk, který chce mít vozidlo pořád před svým domem, dalšího děsí představa, že se o něco dělí vlastně s neznámými lidmi. Avšak pro ty, kteří jezdí autem sporadicky, třeba ob víkend na chatu, o prázdninách párkrát na dovolenou nebo se jim namane něco dalšího, je provoz vlastního automobilu, který jim převážně stojí na parkovišti, často zbytečně drahý – ano, samozřejmě nejde jen o placení pohonných hmot. Pokud jsou přitom schopni akceptovat sdílení věcí, carsharing dilema pořídit/nepořídit vlastní vůz řeší. Spočítejte si to zde.

Autonapůl, formálně družstvo, v jihomoravské metropoli existuje už pár let. Začínali skromně, ale v současnosti vlastní několik aut různých typů. Také přibývá lidí, kteří se do systému zapojují. Princip, na kterém Autonapůl stojí, je následující: Zájemce o služby kontaktuje organizaci, která mu odešle ceníky a smluvní podmínky; smlouva se sepíše osobně a zájemce zaplatí vratnou kauci. Konkrétní auto si potom vždy zarezervuje ve formuláři.

by AutonapůlPoplatky za služby a využívání automobilů se účtují čtvrtletně. Započítává se do nich měsíční paušál v hodnotě stokoruny, naježděné kilometry (od 5, 50 Kč do 7, 60 Kč za kilometr podle tarifu a druhu vozidla), poplatek za dobu rezervace a spoluúčast na havarijním pojištění. Platby mimo, jako třeba za benzín a myčku a opravy, které hradil uživatel, se započítávají jako záloha a klient v rámci vyúčtování zaplatí o to méně, nebo má dokonce vůči družstvu pohledávku.

Carsharing nejenže ušetří lidem peníze. Ne všem, ale některým ano. Také šetří životní prostředí i prostor ve městě. Funguje vlastně na bázi uvědomění si, kolik stojí skutečný provoz vozidla. Díky sdílení aut se člověk více zamyslí nad tím, jestli na určitou cestu automobil doopravdy potřebuje, nebo je schopen ji absolvovat jinak, protože má před sebou vidinu rezervace, dopravu na místo předání a nakonec domluvu s dalším přebírajícím. Na cesty po městě, pokud tedy zrovna neplánujete přemístit větší náklad, pacienta z nemocnice či psa k veterináři, služeb carsharingu spíše nevyužijete.

by AutonapůlDružstvu už jen Brno nestačí. Služby začaly fungovat v Liberci a zvažuje se také expanse do Prahy či Hradce Králové. Nedávno jsme dostali nabídku, že i Pardubice mají možnost se zapojit. Protože není jisté, jaký zájem budou Pardubáci mít, je třeba, aby se předem přihlásilo přibližně pět lidí na jedno auto. To společnost dodává vždy nové, podle domluvy s potencionálními členy.

“Jako nejlepší startovní auto se nám jeví Fabie Combi, ale v případě dostatečného zájmu bychom se klidně mohli dohodnout i na větším, třeba na KIA Ceed,” říká Pavel Pančocha z Autonapůl a dodává, jak to na začátku bude s financováním projektu: “Finanční stránka je nastavena přibližně na 150 000 Kč, ale záleží také na tom, jak se daní uživatelé dohodnou ohledně auta. Částka se stává půjčkou pro Autonapůl se splatností 4 roky. Splátky jsou měsíční a úroky činí 4 % p. a.”

Pokud se vám carsharing a nastavené podmínky brněnského družstva líbí a chtěli byste v Pardubicích (i jinde) jeho pobočku, napište na info(zavináč)mestonakole.eu nebo přímo na autonapul(zavináč)autonapul.org, že máte zájem. Společnost s vámi začne komunikovat ohledně přiblížení podmínek a vytvoření pobočky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Inspirace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Máte koule na sdílení auta? Carsharing by se mohl dostat do Pardubic

  1. napsal:

    Autonapůl už v Praze funguje, se dvěma auty. A než se dostane do Pardubic, je možné okamžitě začít sdílet přes Sharujeme.cz (http://sharujeme.cz/).

  2. Honza napsal:

    V Praze se rozjel car sharing provozovaný společností CAR4WAY. Jde o absolutně soběstačný systém, každé auto má svoji parkovací kartu (nabízí úplně nová auta kategorie Škoda Rapid, Citigo, Octavia). Stačí se jen registrovat na jejich stránkách car4way.cz – právě nabízí zvýhodněnou registraci! Načež obdržíte čipovou kartu k vozu a můžete jezdit kdykoliv potřebujete.

Komentáře nejsou povoleny.