Třída Míru v novém střihu během zářijového festivalu

Od 18. do 20. září se na pardubické třídě Míru konal již druhý ročník festivalu Město na Míru. Na přípravě a organizaci festivalu tradičně spolupracovaly Město Pardubice, o.s.Terra Madoda, projekt Offcity a o.s. Město na kole. Na programu se letos ale podílely ještě další místní neziskové organizace, jako Centrum pro podporu integrace cizinců, o.s. Paleta, o.s. Péče o duševní zdravi, o.s. Amalthea a brněnští 3*2*1*0. Jedním z hlavních kladů tak bylo právě propojení a spolupráce různých organizací, jimž se prostřednictvím festivalu podařilo upozornit na svou práci.

Hlavním záměrem festivalu bylo ukázat veřejnosti, jak může vypadat a fungovat zdravé a komunikující město, v němž se jeho obyvatelům dobře žije. Po dobu tří dnů jste tak na ulici mohli zhlédnout množství koncertů, představení, zúčastnit se workshopů či diskuzí. Nebo se jen zastavit na kávu a posedět na provizorním mobiliáři z palet.

První den se na třídě Míru konaly trhy – přehlídka národních kuchyní v režii Centra na podporu integrace cizinců a průvod bláznů v rámci Týdne pro duševní zdraví. Dle očekávání bylo především jídlo velkým lákadlem a zásoby většiny stánků byly vyprodány ještě před koncem programu.

Středeční Školu na Míru zasáhlo deštivé počasí a většina programu proto byla přesunuta pod střechu Divadla 29 a Domu techniky. Ulice se na dopoledne trochu vylidnila, ale odpolední workshop a diskuze si místo na třídě Míru opět našly.

Poslední den festivalu byl nejen přehlídkou městských kol a cyklospecialit, ale především dramaturgickým vrcholem programu. K zhlédnutí byly tři koncerty, dvě taneční a jedno divadelní představení. Závěrem festivalu pak bylo promítání dokumentárního filmu Urbanized, narychlo přesunuté z třídy Míru do klubu Divadla 29.

Město na Míru není jenom o přeměně jedné ulice na dobu tří dnů. Cílem festivalu bylo také podnítit širší diskusi nejen o budoucnosti této lokality, ale o budoucnosti celého města. V provizorním stanu z palet proto probíhaly prezentace připravovaného strategického plánu města, diskuze o veřejných prostranstvích, o cyklistické dopravě, o vnímání periférií nebo diskuze o připravované koncepci kultury.

Během všech tří dnů lidé také mohli narazit na mobilní i statické pocitové mapy Pardubic a jejich prostřednictvím sdělit svůj názor na město. Jednu z nich si připravil odbor hlavního architekta, jehož zástupci byli neustále přítomni a připraveni odpovídat na případné dotazy stran plánovaných projektů města.

Drobným překvapením nejen pro obyvatele Pardubic, ale i pro organizátory, bylo úplné uzavření třídy Míru pro provoz MHD. Jak se však ukázalo, veřejnost o této výluce nebyla dostatečně informována. Mohli jsem si ale vyzkoušet, jak by daný prostor fungoval jako pěší zóna. Dobrou zprávou je, že vinou výluky nedošlo k žádnému dopravnímu kolapsu. Připravený program i dopravní uzavírka se zdály být trnem v oku mnoha živnostníků, kteří měli ztížené zásobování a dle jejich slov i snížené tržby. Využít příležitosti a ozkoušet výhody pěší zóny dokázal bohužel využít jen málokterý z nich, což je škoda, protože potenciál tu byl silný.

Příspěvek byl publikován v rubrice Inspirace, Události. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.