Týden mobility podpořil chodce a cyklisty a oživil třídu Míru

Od poloviny září probíhal v českých městech Týden mobility. Akce celoevropského rozměru připomíná problémy současné dopravy ve městech a podporuje šetrnější a zdravější způsoby dopravování se. Jako každý rok se zapojilo i naše město.

Pestrý program byl zahájen 16. září Velobiografem. O den později se uskutečnil výlet na bicyklech za divadlem do Kunětic. V rámci Týdne mobility se konala také veřejná debata o budoucnosti cyklodopravy v Pardubicích, kde byl představen nový akční plán pro rozvoj cyklistické dopravy.

Tradiční Den bez aut 22. září byl tentokrát v Pardubicích pojat trochu jinak. Organizátoři se zaměřili na oživení veřejných prostor. Chtěli především upozornit na skomírající třídu Míru.  Kolemjdoucí se jeden den netísnili na úzkých chodnících, ale využívali celý prostor třídy. V průběhu festivalu Město na Míru se povedlo navodit atmosféru skutečné pěší zóny.

Během celého dne si lidé mohli dát přímo na ulici kávu, prohlédnout si městská kola a architektonické projekty města, zapiknikovat si, odpočinout si v houpací síti, zhlédnout různá divadelní a taneční představení a večer videomapping na Zelené bráně. Z reakcí kolemjdoucích bylo patrno, že si tato lokalita zaslouží více pozornosti a více energie.

V průběhu dne byl také vylosován výherce soutěže Do práce na kole, která probíhala první tři týdny v září. Do soutěže se zapojilo 697 lidí z celkem 276 firemních týmů. Z 253 týmů, které splnily základní podmínku – více než dvě třetiny cest jely do práce na kole, byl vylosován tým Ranní ptáčata z Pardubické univerzity.

Děkujeme:

za spolupráci Offcity a městu Pardubice, dále Europe Direct, Ekocentru Paleta, živnostníkům na třídě Míru, Divadlu 29, hostinci U Přívozu, Městské policii Pardubice, Dopravnímu podniku města Pardubic, všem účastníkům a vám, kteří jste na naše akce dorazili

Více fotografií:

Týden mobility 2011 / by Město na kole

Město na Míru / by Město na kole

Město na Míru / by Jitka Vrtalová (NaKole.cz)

Příspěvek byl publikován v rubrice Události. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.