Christianie přijíždí do Pardubic

Annie a Lars jsou manželský tým. Již přes 30 let zdokonalují trojkolku Christianii, bez které si obyvatelé Kodaně, jak sami říkají, „nedovedou život představit.“ Vše začalo v roce 1978, kdy se rozhodli vyrobit neznečisťující dopravní prostředek pro obyvatele Christianie – nezávislé, volnomyšlenkářské čtvrti uprostřed dánského hlavního města.


Úplně první Christianie byla darem od Larse pro Annie. Když Annie viděla před domem objemný balíček v hnědém papíru, byla zklamaná. Toužila totiž po rychlém silničním kole. Zklamání netrvalo dlouho. Hned po několika pokusech si Annie i děti jízdu zamilovaly. Brzy byli oba manželé plně vytížení výrobou kol, prozatím pouze pro obyvatele komuny.

Dnes, o 30 let později, jsou tyto nákladní trojkolky dominantním prvkem městské krajiny Kodaně. Jezdí na nich rodiče s dětmi, bussinesmani a pošťáci (poštovní flotila čítá více než 100 kol). Během doby se Christianie z kola pro chudé stala kolem pro všechny. Její popularitu dokládá i to, že se v soutěži o nejlepší dánský design všech dob umístila na 6. místě v konkurenci ikon dánského designu, jako jsou Bang & Olufson nebo nesmrtelné Lego.

V Kodani se vždy jezdilo na kole, ale není to pouze přičiněním stálých snah politiků a urbanistů, že se stala městem cyklistů (obyvatelé Kodaně chápou kolo jako součást své identity, jako třeba Češi pivo). Může za to i vynalézavost obyčejných lidí.

Christianie a jí podobná dopravní kola dobývají svět. Stala se oblíbená nejen v Dánsku, ale i Holandsku a Německu. Nyní se s nimi seznamují i v krajinách s méně rozvinutou cyklistickou kulturou, jako je Velká Británie, Belgie, Španělsko, atd. Kolo lze koupit i za mořem, například v Japonsku, nebo v Austrálii.

Přednedávnem se objevily první exempláře i v České republice. Na jednom jezdí dánský velvyslanec v Praze, další najdete v Pardubicích. Lidé se pomalu začínají s touto inovací, která dává cyklistice další rozměr, seznamovat. V Kodani zkrášluje městské prostředí více než 10 000 Christianií. Snad se zanedlouho i v Pardubicích dočkáme dalších lidí, kteří si „nedovedou život bez Christianie představit.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Kola. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Christianie přijíždí do Pardubic

  1. Pingback: Do Pardubic přiveze Mikuláš nadílku v nákladním kole | Město na kole o. s.

  2. Pingback: Tak trochu jiný Mikuláš | Město na kole o. s.

Komentáře nejsou povoleny.